چقدر بوی تو خوبست!

از خواندن شعرایی که به نوعی مربوط به دنیای زنانه است لذت می برم..شاید درون مایه همه آن نوعی حس زنانگی پیدا می کنم..حسی که بین همه خانوم ها یکسان است..البته این بدین معنی نیست که من فقط شعرهای خانوم ها رو دوست دارم ،چون به نوعی آقایون هم شعرایی پیرامون دنیای زنانه می سرایند!اما خوب در این مورد قلم زنان شاعر توانمند تر از آقایان هست!

همه فروغ را به عنوان شاعری می شناسیم که پیرامون دنیای زنانه خویش شعر سروده است و در این باره گاهی اوقات خود را از حریمی که مربوط یه زنان است خارج کرده و برای همین با انتقاد روبرو شد..اما امروزه در شعرهای شاعران زن ما از این گونه شعر ها کم نیست...شعرهایی که وارد حریم دل مشغولی ها و زندگی زنانه است ،و دست هر اهل قلمی که برای سرودن همچنین شعرهایی آزاد است..با توجه به جو حاکم در کشور ما تا چند سال اخیر به این نوع شعارها زیاد رسیدگی نمی شد اما طی چند سال اخیر شاعران زن توانسته اند با قلم شیوای خودشان به همه ثابت کنند که شعر زنانه هم جایگاه خاص خودش را دارد ..همانطور که در بهمن سال 87 دومین کنگره شعر زنان برگزار شد و طی این کنگره به بسیاری از شاعران توانای زن میدان داده شد تا خود را معرفی کنند و در انتهای کنگره هم بسیاری از شاعران خوب زن شناخته شدندو گروه عظیمی از زن ها و دختران شاعر سراسر کشور گرد هم جمع شدند تا از تجربه های خود بگویند و شعرهایشان را با هم و در کنار هم بخوانند.

قبلا در مورد یکی از شعرهای مریم آریان نوشته بودم و یکی از شعرهایش را هم در وبلاگ گذاشتم..آن قدر خواندن آن شعر منقلبم کرد که همیشه غم و اندوهش همراهم بود.

وقتی وارد وبلاگ یا وبلاگ هایی می شوم که نوعی حس زنانگی درونشان موج می زند از اول تا آخر پست ها را می خوانم و در نهایت به فکر فرو می روم..

این بار خواندن شعرهای خانوم نغمه مستشار نظامی مرا وارد حس زنانگی کرد..البته من از خیلی زمان های پیش شعرهای خانوم مستشار نشامی را می خواندم و واقعا بعد از خواندن هر غزلی از ایشان تحسینشان می کردم..شاعری که مولف چهار مجموعه غزل:ردپای روشنی/یک جرعه سیب/در طالعت ستاره زیاد است ماه نه!/1420 سال پس از تو است..و این بار چند شعر او را با هم می خوانیم:

 

شعر زیر شعری است که خانوم مستشار نظامی آن را در مدح مادرش سروده و به خوبی توانسته است از زبان یک دختر، خوبی مادرش را نشان دهد و به او بگوید که چقدر مادر خوبیست و همانند فرشته هاست.

 

  چه قدر بوی تو خوبست... بوی آغوشت
همیشهزحمت من بوده است بر دوشت
چنان زلال و لطیفی که مطمئن هستم
دو بال بوده بهجای دو دست بر دوشت
ولی به خاطر من بال را کنار زدی
که با دو دست بگیری مرادر آغوشت
که با دو دست برایم دو بال بگذاری
به جای روشنی بالهای خاموشت
که آسمان خودت آسمان من باشد
که از بهشت بخوانم دوباره در گوشت
آهایروسریت آفتاب تابستان!
شکوفه تاج سر تو بنفشه تن پوشت
بهشت جای قشنگیست جایدوری نیست
بهشت باغ بزرگیست، باغ آغوشت
بهشت اول و آخر، گمان نکن حتی
بهشت هم بروم می کنم فراموشت!

 

شعری که برای فرزندش سروده است و در آن توانسته است به خوبی این حس را به فرزندش القا کند که با آمدن او همه چیز دگرگون شده و زندگی برای مادر چقدر زیبا شده..مادری که با وجود همه زحمت هایی که برای فرزندش می کشد باز هم حس شیرین مادر بودن را ترجیح می دهدو سپاس گذار خدای خویش است!

 

تا عشق آمد دردم آسان شد،خدا را شکر!
مادر شدم اوپاره جان شد،خدا را شکر
شوق شنیدن ریخت حتی گریه اش در من
لبخند زد جانم غزلخوان شد،خدا را شکر
من باغبان تازه کاری بودم اما او
یک غنچه زیبا و خندان شد،خدا را شکر
او آمد و باران رحمت با خودش آورد
گلخانه ما هم گلستان شد،خدا را شکر
سنگ صبورم،نور چشمم،میوه قلبم
شب را ورق زد،ماه تابان شد،خدا را شکر
مادر شدن یک امتحان سخت وشیرین است
دلواپسی هایم دو چندان شدء،خدا را شکر!

 

 و یا در شعر دیگری که باز برای پسرش ماهان سروده استبه او می خواهد یاد دهد که در دنیایی که واردش شده ممکن است با مسائلی روبرو شود و به او یادآور می کند که باید همیشه خوب باشد و خوب بماند همانند بچگش اش !

 

پسرم دنیا بزرگه ولی تو

یه دل بزرگتر از دنیا داری

عزیزم با این چشای مهربون

تو دل هر کی که خوبه جا داری

 

پسرم دنیا بزرگه ولی من

تو رو هر جایی که باشی میبینم

برات از قشنگترین باغ زمین

گلای مهربونی رو می چینم

 

پسرم خدای مهربون ما

بچه های خوب و خیلی دوست داره

وقتی که از آسمون بارون میاد

براشون خوابای رنگی میاره

 

وقتی تو تو خواب می خندی می دونم

یه فرشته داره نازت می کنه

یه فرشته که شبیه خودته

خودشو محرم رازت می کنه

 

پسرم دنیای پاک بچگی

از تموم زندگی قشنگ تره

مهربون باش و به مردم خوبی کن

حرفای فرشته ها یادت نره!!!

در آخر شعری میخوانیم از خانوم مستشار نظامی که در آن همدردی خود را با زنان غزه اعلام کرده است!

مادر نیستی

اگر دخترک موفرفری را

در زیر آوار خبرها

ببینی و دلت نلرزد!

زن نیستی

اگر روسری خونین زنان غزه را

بر گیسوان پریشان

ببینی و پریشان نشوی!

شاعر نیستی اگر

صدای هل من ناصر را

از وجب به وجب

این قیامت وارونه

این صحرای محشر

این قتلگاه آدمیت

بشنوی و نشنیده بگیری!

عاشق نیستی

اگر مرگ کبوتران را ببینی

و آسمانت تیره و تار نشود!

عاشقم

شاعرم

زنم

مادرم!

مردان عرب خفته اند!

کاش زنی به پا خیزد!

نغمه مستشار نظامی

/ 94 نظر / 75 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سمیرا

دوست داشتم این پستت را. مادرم و می فهمم.

زی زی جوجو(خالق رویاها)

سلام دوست عزیز جدیدم [لبخند][گل][گل]من زی زی جوجو هستم.دوست جدید عزیز تو!![نیشخند]می خواستم اگه ممکن با هم تبادل لینک کنیم تا بتونیم بیشتر از حال هم خبردار بشیم و همه دیگر گم نکنیم. من وبلاگت بخونم ،تو وبلاگم بخونی............ اگه دوست داشتی به وبلاگم بیا و نظرت در مورد پیشنهادم بگو مرسی زی زی جوجو(خالق رویاها) http://rainbowroadofparadise.persianblog.ir/

امیر شالچی

درود برشما وبلاگ نغز و زیبایی دارید. من هم در باره مطالب فرهنگی چیز می نویسم و به تازگی در شمار هنرمندان سایت درآمده ام. خواهش می کنم از وبلاگ من دیدار کنید تا اگر خواستید با هم تبادل لینک داشته باشیم: shaalchy.persianblog.ir (عاقلان دانند) supreme.shalchi@gmail.com با سپاس بسیار شالچی

یکتا

سلام به رژانوی عزیز ... خانم، برادر بزرگوار و همسر بانوی عزیزشان که جای خود دارند ... خود نوشته هایت کجا رفتن اما؟ ...

رامین

به روز شد فکرهاي نافهوم 1- شعر( فرار از مرزهاي دور نشستن توي تاريکي...) 2- اگه ميخواي فرار کني فرار کن با تمام توانت بدو ولي... 3- مکان زمان زمان مکان 4- فيلمنوشت جيم جارموش عجيب تر از يهشت و باقي قضايا 5- کلاه کافکا روي سر ريچارد براتيگان و موريس بلانشو 6- هر کسي حق دارد احمق باشد (شوپنهاور) 7- شعر (مرگ باز آمده به بدر قه ام / گير کرده به زندگي يقه ام) ببين خيلي مسخره س ولي بذار سر راست بهت بگم : وبلاگ(فکرهاي نامفهوم) بعد از تقريبا نه ماه به روز شد. اين يعني يک زايمان (حس ميکنم يه توله سگ به دنيا آوردم) منتظرم بري آمدنت! (ولي اگه نياي بهتره . اينو جدي ميگم!!!)

احسان

مطالب زیبایی دارین. لطفا لینک مرا هم در وبلاگ خود قرار دهید .

میترالبافی

صدای تو خوبست صدای تو سبزینه آن گیاه عجیبیست که در انتهای صمیمیت حزن می روید

اهو

سلام دوست عزيز اگر قصد داريد كه يك درامد ماهيانه ومادام العمر از وبسايت خويش داشته باشيد لطفا به روش ذيل عمل كنيد 1-ابتداوارد سايت http://aho.blogsky.com ( ا هو )شويد براي وارد شدن از همين جا در بالا روي اسم اهو كليك كنيد 2- بعد از ورود به پائين سايت رفته و روي اخرين تبليغ (هر كليك 80 تومان) كليك كنيد تا وارد اوكسين شويد 3- روي ثبت نام بالاي صفحه كليك و ثبت نام كنيد 4-سپس در منوي مديريت خود در اوكسين بعد از اينكه با نام كاربري ورمز عبورتان وارد شديد مي توانيد تبليغ مورد نظر (گرافيكي-متني ) را انتخاب كنيد 5-بعد كد تبليغ را كپي ودر قسمت( اول يااخر ويرايش كد قالب )و يا (محل كدهاي اختصاصي كاربر) پيست كنيد واگر قصد داريد درمتن( وب )تبليغ رابگزاريد بايد كد ويرايش را خوانده ودر تگ مورد نظر قرار دهيد وحال تبليغات در سايت شما نمايش داده مي شود وبا كليك هر كاربر بر روي انها تا سقف 80 تومان بابت هر كليك به شما تعلق ميگيرد كه با يك حساب سر انگشتي اگر شما روزي 50 كليك داشته باشيد يعني روزي 4000 تومان درامد خواهيد داشت يعني ماهي 120000 تومان موفق باشيد

http://www.bahooneh.ir

http://www.bahooneh.ir فروشگاه بزرگ بهونه با همکاری پست جمهوری اسلامی ایران ارسال به تمامی نقاط کشور تحت قرارداد با سیستم ایران مارکت سنتر جدیدترین بازی ها - نرم افزارها - نرم افزارهای آموزشی - نرم افزار موبایل - مستند - آموزش آشپزی در بسته بندی های شیک و مطمئن http://www.bahooneh.ir

سعید منصوری

جدول پخش برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری در تلوزیون[گل][لبخند]