نیما شاعر شعرهای اجتماعی

نیما شاعر شعرهای اجتماعی است. منظور از این اصطلاح این نیست که نیما از روش و نسخه‌ی معینی پیروی کرده باشد، بلکه منظور این است که وی روحاً به دوران و جامعه‌ی خودش وابسته است و از آن شاعرانی نیست که به طور مداوم با معشوقه و باده و غم و اندوه فردی دست به گریبان باشد. او با اجتماع و زمان خود حرکت می‌کند و همراه آن پیش می‌رود. خود او در مقدمه‌ی "خانواده‌ی سرباز" (۱۳۰۵) می‌نویسد:

  "... زمان حاضر به شاعر اختصاصاتی را عطا کرده است که وقتی دیوان شعرش را باز می‌کند، مطمئن است اول خودش فکر کرده است که هر کس کار تازه‌ای می‌کند، سرنوشت تازه‌ای هم دارد. من به کاری که ملت به آن محتاج است اقدام می‌کنم. درهرحال نوک خاری هستم که طبیعت مرا برای چشم‌های علیل و نابینا تهیه کرده است."

  می‌بینیم که نیما فرزند جنبش مشروطه است و توجه دارد که باید جنبش اجتماعی را به زمینه‌ی هنری برد. اما وی مانند عشقی و عارف و دیگران درباره‌ی جنبش‌های اجتماعی شعار نمی‌دهد، بلکه از زمان و روزگار خود بُعد تازه‌ای به دست می‌دهد. در منظومه‌ی "خانواده‌ی سرباز" شاعر به زیر و زبر شدن اساس خانواده‌ها و سرچشمه‌ی فقر و امتیازهای اجتماعی اشاره می‌کند و نشان می‌دهد که در جبهه‌ی مردم رنجبر است:

 

طفل همسایه خوب می‌پوشد

خوب می‌گردد، خوب می‌نوشد

فرق در بین این دو بچه ز چیست؟

هرچه آن راست این یکی را نیست

بچه سرباز کاین چنین زنده‌ست

                                        پس چرا زنده‌ست؟

 

  شاید درونمایه‌ی این شعر تا حدی از قطعات نخستین عشقی و بهار واقعی‌تر باشد، ولی صورت آن هنوز به‌هنجار و منسجم نیست و نمی‌توان آن را یک تصویر کاملاً هنری به شمار آورد. ولی در قطعه‌های بعدی- به ویژه در "اندوهناک شب"- شاعر به ارائه‌ی تصویرهای هنری توفیق می‌یابد و سخن خود را با استعاره‌ها و ترکیب‌های جدید ارائه می‌دهد، و فی‌المثل در قطعه‌ی "اندوهناک شب" می‌گوید:

 

هنگام شب که سایه‌ی هر چیز زیر و روست

دریای منقلب

در موج خود فروست

هر سایه‌ای رمیده به کنجی خزیده است

سوی شتاب‌های گریزندگان موج

بنهفته سایه‌ای

سر بر کشیده ز راهی…

 

  نیما در این قطعه‌ها برای ایجاد تنوع در وزن و قالب، مصاریع شعر را کوتاه و بلند و نامساوی می‌سراید و می‌خواهد شعرش را طوری بنویسد که چون کلام طبیعی خوانده شود تا بیشترین تأثیر را داشته باشد. شاعر برای بیان حالات خویش بر بحور عروضی مسلط شده است و قید الزام تساوی طولی مصاریع و قافیه را از گردن شعر برداشته است. در قطعه‌ای که برای محمد حسین شهریار شاعر معاصر سروده، می‌گوید:

 

هر طرف جامی فتاده، بربطی بگسسته

عاشقی بگریخته، گفتی

کاروان یا رفته، مانده آتش خاموش او از او

که کنایت بود

لحظه‌ای را پر ز ویرانی

که ز پی دارد

سست عنصر عمر انسانی

 

  این شعر زیر و بمی دلنشین دارد ولی گاه گسیخته و از هم پاشیده و پیچیده و نارساست. چند بیتی از این قطعه آن شاعر سبک هندی را به یاد می‌آورد که گفت:

 

از دوری تو جانا، دانی چه ماند بر دل؟

از کاروان چه ماند جز آتشی به منزل!؟

 

  قطعه شعرهای تغزلی کوتاه او زیبایی و اندوه یک قطعه موسیقی محزون را دارد و اصولاً آن‌ها را باید یک قطعه موسیقی دانست. در شعر زیر که انتظار خود را توصیف می‌کند، با چند کلمه‌ی آهنگین منظره‌ای را با قوت مجسم می‌کند:

 

تو را من چشم در راهم شباهنگام

که می‌گیرند در شاخ تلاجن سایه‌ها رنگ سیاهی

وزان دلخستگانت راست اندوهی فراهم

تو را من چشم در راهم.

 

  یا قطعه‌ی "اندوهناک شب" سمبولی از جهان امروز ماست:

 

موجی رسیده فکر جهان را به هم زده

بر هر چه داشت هستی رنگ عدم زده

اندوهناک شب

با موی دلربایش بر جای او

میلش نه تا که ره سپرد

هیچش نه یک هوس که بخندد

تنها نشسته در کشش این شب دراز

 

  در قطعه‌ی "روی بندرگاه" منظره‌ی شبی بارانی و تیره که آسمان یکریز روی بندرگاه می‌بارد، مصور می‌شود و شاعر از منظری پنهان که خانه‌ی خالی همسایه از آنجا دیده می‌شود، نگران سرنوشت ساکنان آنجاست و جنگ زندگانی، بچه‌ها، زن‌ها و مردها را درو کرده است و آن‌ها در آن ساعت سراسر کشته شده‌اند:

 

روی آسمان یکریز می‌بارد

روی بندرگاه

روی دنده‌های آویزان یک بام سفالین در کنار راه

روی آیش‌ها که "شاخک" خوشه‌اش را می‌دواند

روی نوغان‌خانه، روی پل که در سرتاسرش امشب

مثل اینکه ضرب می‌گیرند یا آنجا کسی غمناک می‌خواند

 

  شاعر به یاد "مرد ماهیگیر مسکینی که او را می‌شناسیم" و خانه‌ی او که خالی مانده است، می‌افتد و به شکوه می‌گوید:

 

هیچ آوایی نمی‌آید از آن مردی که در آن پنجره هر روز

چشم در راه شبی مانند امشب بود بارانی

وه چه سنگین است با آدم‌کشی (با هر دمی رویای جنگ) این زندگانی!

 

/ 45 نظر / 45 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بیژن

درودبرگرامی همدل. تارنگاری دارم که در آن درباره ایران مینویسم. اگر دوست داشتی چیزی درباره گذشتار و حال ایران بخوانی به تارنگار من بیا. شادوپیرزوباشی. بدرود.

سپیده

سلام وبلاگ عالی داری خیلی جالبه خوشحال میشم تبادل لینک کنیم خبرم کن مرسی

کافه چی

سلام بهتر شده. هرچند که کامنتای منو پاک کردی دختر!!! منم پستمو اصلاح کردم بیا بخون دوستم

چهارمین اطلاعیه « کمپین آزادی نازی حسامی(شیوا

برخی دلایل وضعیت بحرانی ایشان به شرح زیر گزارش شده است: گذراندن بیش از 65 روز انفرادی در بند 209 زندان مخوف اوین اعتصاب غذا در اعتراض به روش های غیر انسانی دایره مذاهب بازجویی های طولانی و تحت فشار بالا شکنجه های روانی شدید طی بیش از دو ماه ممنوعیت تماس و ملاقات با اعضای خانواده سابقه طولانی مدت بیماری جسمانی و ضعف جسمی و عصبی

م.ش

سلام امیدوارم در مسیر جدیدی که برای وبلاگ نویسی انتخاب کردی موفق باشی [گل][گل]

گروه فرهنگی وارثین

"دنیا همچون شیشه ای است که می بینی ناگهان از دستت افتاد و شکست" شهید مهدی باکری گروه فرهنگی وارثین جمعی از جوانان جویای حق و حقیقت

سوشیانت

[گل][گل] [گل][گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] با درود و شادباش بهاری [گل] [گل] [گل] به روزم [گل] [گل] [گل] چون نسیم نو بهار بر آشیانم کن گذر [گل] [گل] تا که گلباران شود کلبه ویران من [گل] [گل] پاینده پیروز شاد و خرم همیشه آریایی [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل] [گل]